Płatności mobilne - technologia HCE

Płatności mobilne to już codzienność dla każdego z nas. O tyle jednak, o ile płatność kartą debetową czy też kredytową w sklepie stacjonarnym oraz internetowym weszła nam już w krew, o tyle jeżeli chodzi o płatności za pomocą naszego telefonu to dopiero raczkujemy w tej dziedzinie. Niby każdy wie, że można to zrobić, ale obawiam się, że mało kto wie – jak to zrobić? A także na jakiej zasadzie to działa? Aby przybliżyć Wam trochę system działania płatności mobilnych za pomocą smartfona zapraszam Was do lektury tego artykułu. Miłego czytania!

Co to w ogóle jest technologia HCE?
Zacznijmy może od pełnej nazwy skrótu HCE, a oznacza on Host Card Emulation. Jest to technologia, która pozwala nam na wygodne oraz bardzo szybkie płatności dzięki wirtualnej karcie, która znajduje się w naszym smarftonie. To właśnie system HCE pozwala nam dokonywać płatności telefonem w sposób niemal taki sam, jak robimy to za pomocą karty płatniczej. Ponadto to właśnie technologii HCE zawdzięczamy możliwość używania naszego smartfona jako wirtualnego portfela, na którym możemy trzymać pieniądze oraz którego możemy używać do transakcji płatniczych. Skoro nasz telefon ma działać na tej samej zasadzie co karta debetowa lub kredytowa to oznacza, że wystarczy jak przyłożymy naszego smartfona do terminala kart płatniczych, a nasza transakcja zostanie sfinalizowana oraz opłacona. Aby jeszcze bardziej ułatwić nam życie zostało wprowadzone udogodnienie polegające na tym, że jeżeli płacimy za coś w kwocie do 50 złotych to nasz telefon zadziała niczym paypass w karcie płatniczej oraz nie będzie od nas wymagał autoryzacji w postaci podania odpowiedniego kodu PIN. Natomiast, jeśli dokonujemy transakcji płatniczej powyżej 50 złotych to oczywiście podanie kodu PIN w celu autoryzacji naszej płatności będzie obowiązkowe. Pamiętajmy również o tym, że w trakcie płacenia telefonem w punkcie usługowym czy też sklepie koniecznie ekran naszego smartfona musi być odblokowany. Inaczej nasza transakcja nie zostanie poprawnie zrealizowana. Ważna również jest informacja dotycząca trybu offline – jeśli Wasz telefon nie jest połączony z Internetem, to niestety, ale technologia HCE nie będzie tutaj działać.

Jak wygląda rozwój technologii HCE w Polsce?
Trzeba przyznać, że w Polsce technologia HCE ciągle konkuruje na równi z systemem NFC. Zdecydowanym plusem HCE będzie na pewno to, że nie wymaga ten system od nas angażowania operatorów telefonicznych w cały proces aktywacji danej usługi. Innymi słowy oznacza to, że nie musimy mieć karty SIM w telefonie, aby móc zapłacić naszym telefonem, ponieważ system HCE połączony jest z aplikacją mobilną, a nie bezpośrednio z naszą kartą SIM.

O serwisie

Strona poświęcona szybkim i bezpiecznym płatnościom w sieci. O czym należy pamiętać i na co trzeba uważać? Zapraszamy do czytania!

Galeria