Rozwój płatności mobilnych w Polsce

W obecnych czasach nie wyobrażamy już sobie życia bez Internetu, telefonu oraz innych, nowoczesnych technologii. Teraz możemy już nie tylko robić zakupy w Internecie, ale także płacić telefonem i tworzyć własnej e-portfele. Obecnie polski rynek związany z nowymi technologiami oraz płatnościami mobilnymi prężnie się rozwija, a wszelkie udogodnienia z tym związane są powszechnie dostępne. Jeśli chcesz się dowiedzieć jak działają płatności mobilne koniecznie przeczytaj poniższy artykuł. Miłej lektury!

Co to jest Android Pay?
Jak łatwo się domyślić jest to specjalna aplikacja, mająca służyć do płacenia. Firma Google zaprojektowała oraz stworzyła metodę płatności Android Pay, z której na pewno często korzystałeś, ale nie byłeś tego nawet świadom. Musisz wiedzieć, że ta mobilna aplikacja działa na zasadzie wirtualnego portfela. Możesz sobie do Android Pay dodać swoje karty kredytowe i debetowe, które masz w wybranych bankach (takich jak: Bank Zachodni WBK, eurobank (tylko dla kart kredytowych), Nest Banku, mBanku, Orange Finanse, T-Mobile Usługi Bankowe oraz Alior Bank). Cały ten system działa dzięki nowoczesnej technologii, jaką jest HCE. To właśnie ta technologia pozwala nam na płatności zbliżeniowe telefonem, dokładnie tak jak robimy to z tradycyjną kartą debetową lub kredytową. Aby móc uruchomić taką aplikację w swoim telefonie musisz jedynie posiadać system Android w wersji 4.4 oraz nowszej, a także aktywny moduł NFC – co w większości nowych smartfonów jest już raczej standardem.

Jak działa PeoPay dla klientów Banku Pekao?
Jeżeli chodzi zaś o aplikacje PeoPay to jest to specjalny system utworzony przez Bank Pekao dla swoich klientów. Dzięki tej metodzie możemy wypłacać pieniądze z bankomatów Banku Pekao, przesyłać środki innym osobom, które posiadają konto w Banku Pekao, a także płacić w sklepach stacjonarnych i internetowych. Oczywiście aplikacja PeoPay tak samo jak Android Pay swoje sprawne działanie zawdzięcza nowoczesnej technologii HCE. Jednak znaczącym plusem, który przemawia za aplikacją Banku Pekao jest to, że używając metody płatności PeoPay możemy skorzystać z unikalnej funkcji, jaką jest możliwość dokonywania zbliżeniowych transakcji telefonem w innych walutach. Nasza aplikacja posiada opcje wielowalutowości, która jej na to pozwala.

Czym są płatności mobilne BLIK?
Na pewno nieraz słyszałeś o systemie BLIK, ale nie do końca wiedziałeś o co w nim chodzi? Otóż BLIK jest to krajowy system płatności mobilnych, który powstał dzięki spółce Polski Standard Płatności, natomiast swoje udziały posiadają w nim takie banki jak: Bank Zachodni WBK Śląski, mBank (razem z Orange Finanse), Bank Millennium, PKO BP (w tym interligo) oraz Alior Bank.

O serwisie

Strona poświęcona szybkim i bezpiecznym płatnościom w sieci. O czym należy pamiętać i na co trzeba uważać? Zapraszamy do czytania!

Galeria