Czy płatności online są bezpieczne?

Chociaż zakupy w sklepach internetowych to dla nas codzienność, na pewno każdemu z Was nie raz przeszło przez myśl, że taki sposób nabywania przedmiotów niekoniecznie jest bezpieczny. Zagrożeń jest mnóstwo – od kupowania „kota w worku”, przez zwykłe pomyłki, aż po próby przejęcia naszych danych osobowych i oszustwa. Dzisiaj porozmawiamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas dokonywania płatności online oraz o sposobach zabezpieczeń systemów płatności. Zapraszamy do lektury!

Bezpieczne płatności z punktu widzenia nabywcy
Aby nie paść ofiarą oszustwa należy stosować się do kilku prostych zasad oraz pamiętać o kilku kwestiach. O czym mówimy? Po pierwsze, zawsze loguj się do systemów bankowości elektronicznej lub mobilnej jedynie ze swojego, zaufanego łącza internetowego. Korzystanie z otwartych sieci Wi-FI, np. miejskich lub w knajpach, to proszenie się o kłopoty. Po drugie, zawsze sprawdzaj, na jakie konto przelewasz pieniądze dwa razy i staraj się wpisywać numer ręcznie. Wiadomo, że taki sposób jest męczący i wydłuża cały proces płatność, ale właśnie na tym etapie złośliwe oprogramowanie daje o sobie znać, podstępnie podmieniając cyfry z numerów kont. Po trzecie, nigdy nie klikaj w linki w e-mailach lub wiadomości na portalach społecznościowych, bo to także wielokrotnie próby wyłudzenia danych do kont. Pamiętaj także, że jeśli wydarzy się cokolwiek, co budzi Twoje wątpliwości - od razu zgłaszaj to bankowi!

W jaki sposób jesteśmy chronieni przed oszustwami?
Przede wszystkim chronią nas zaawansowane programy służące do szyfrowania danych. Zapewniają one prywatność danych osobowych i dokonywanych transakcji finansowych. Pośrednicy obsługujący płatności online mają w obowiązku posiadanie certyfikatów, gwarantujących szyfrowanie danych! Przykładowo, sprawdzając stronę serwisu Dotpay, mamy informację, że ten operator posiada certyfikat Thawte Web Server, którego celem jest zabezpieczenie przed próbami wyłudzeń danych i informacji, które mogą służyć do przeprowadzania transakcji poza naszą kontrolą. Jak to sprawdzić? Certyfikaty bezpieczeństwa zwykle są oznaczone symbolem kłódki w pasku przeglądarki. Należy na nie kliknąć, by rozwinąć szczegóły i np. datę wygaśnięcia oraz potwierdzenie zakupu przez konkretną witrynę. Innym sposobem na zabezpieczenie strony przed oszustwami jest tzw. ekran bezpiecznego logowania. W praktyce wygląda to tak, że przeprowadzając transakcję, będziemy zawsze proszeni o podwójną weryfikację - tj. podanie hasła oraz wpisanie kodu zabezpieczającego, który przyjdzie do nas kodem w SMS. Jeśli podwójna weryfikacja opiera się na takim samym źródle (np. trzeba kliknąć w jakiś link, by uzyskać dostęp), to jest to podejrzanie i lepiej szybko wyjść z takiej strony. Poza tym zawsze warto czytać strony operatorów, z których mamy zamiar skorzystać po raz pierwszy, a w szczególnści rubrykę dotyczącą zabezpieczeń i spełnionych wymagań.

Warto aktualizować swoje systemy operacyjne
Niestety, często zdarza się, że korzystamy z nielegalnych lub niepełnych wersji systemów operacyjnych. Na dłuższą metę takie rozwiązanie nie przynosi żadnych korzyści, bo tego typu systemy są "dziurawe" i większość hakerów bez trudu się do nich włamie. Dlatego warto zainwestować w oryginalne oprogramowanie i śledzić aktualizacje. Programy antywirusowe również bardzo szybko pomogą nam wykryć potencjalne złośliwe oprogramowanie, a tym samym, ustrzec przed utratą danych lub utratą dostępu do kont. Takie postępowanie to podstawa bycia bezpiecznym w sieci!

 

O serwisie

Strona poświęcona szybkim i bezpiecznym płatnościom w sieci. O czym należy pamiętać i na co trzeba uważać? Zapraszamy do czytania!

Galeria