Zalety płatności cyklicznych

Płatności internetowe sprawiły, że proces fakturowania stał się tańszy i szybszy, zwłaszcza w przypadku powtarzających się płatności. Płatności cykliczne to po prostu wygodna metoda automatycznego rozliczania klientów co miesiąc na tę samą kwotę. Podczas każdego cyklu rozliczeniowego klient otrzymuje powiadomienie drogą elektroniczną, co również powoduje automatyczną płatność kartą kredytową lub przelewem. Poza wygodą, istnieją również inne zalety cyklicznych płatności.

Idealne dla szerokiej gamy firm
Powtarzające się płatności nie muszą być dobre dla wszystkich firm. Jednak metoda ta znajduje coraz szersze zastosowanie. Z płatności cyklicznych korzystają wszelkie firmy opierające swoją działalność na subskrypcjach. To również doskonała opcja dla klubów członkowskich oraz przedsiębiorstw użyteczności publicznej, które pobierają opłaty za usługi co miesiąc.

Sprawiają, że przepływy pieniężne są bardziej przewidywalne
Ponieważ powtarzające się płatności są dokładnie zaplanowane, gwarantują, że otrzymamy zapłatę w określonym czasie. Obliczenie dochodu jest w tej sytuacji niezwykle łatwe, ponieważ dokładnie wiemy, ile pieniędzy otrzymamy w określonym czasie. Możemy wykorzystać te informacje do prognozowania przyszłych zysków. Krótko mówiąc, powtarzające się płatności poprawiają przepływ gotówki i pomagają w długoterminowym planowaniu finansowym.

Zmniejszają opóźnienia lub redukują spóźnione płatności
Zarówno w przypadku klientów, jak i sprzedawców powtarzające się płatności mogą zmniejszyć liczbę spóźnionych płatności. Dla sprzedawców jest to nie tylko korzystne z punktu widzenia przepływów pieniężnych, ale także oszczędza czas i pieniądze związane z koniecznością ściągania opóźnionych opłat. Sprzedawca może dzięki temu skupić się na zadaniach, mających na celu rozwój firmy. Klienci nie muszą już pamiętać terminów ani martwić się o kary pieniężne z powodu opóźnień w płatnościach.

Oszczędzają czas i pieniądze
Pomyślmy o pracownikach, których musimy zatrudniać, aby zajmowali się ręcznym fakturowaniem. A co z kosztami wysyłania i przetwarzania płatności? Płatności automatyczne zastępują wszystkie te arkusze papieru i ręczne zadania księgowe. Dzięki automatyzacji możemy wysyłać rachunki, otrzymywać płatności i rejestrować je bez wysiłku oraz straty czasu.

Wdrażanie płatności cyklicznych
Oto kilka wskazówek, które pomogą nam wdrożyć płatności cykliczne w naszej firmie. Najpierw musimy znaleźć dostawcę, które oferuje opcję płatności cyklicznej. W Polsce rozwiązanie to znajduje się np. w ofercie firmy Dotpay. Po wybraniu rozwiązania poinformujmy klientów lub partnerów biznesowych, że mamy w zanadrzu tę opcję i poprowadźmy ich przez proces konfigurowania płatności cyklicznych. Zaplanujmy datę rozpoczęcia, częstotliwość rozliczeń, datę zakończenia, pierwszą i kolejne kwoty płatności.
 

 

O serwisie

Strona poświęcona szybkim i bezpiecznym płatnościom w sieci. O czym należy pamiętać i na co trzeba uważać? Zapraszamy do czytania!

Galeria