Płatności mobilne - jak one działają?

Kiedyś płatność kartą kredytową czy też debetową, a tym bardziej telefonem wydawała się tak absurdalna, że niemal niemożliwa. A jednak – dziś jest to nasza codzienność bez której nie wyobrażamy sobie już życia. Prawdopodobnie za niedługo pojawi się coraz więcej nowych, technologicznych rozwiązań oraz coś, co dzisiaj może nam się wydawać nierealną abstrakcją – kto wie, może za kilkanaście lat będzie istniało i sprawnie funkcjonowało? Wróćmy jednak do obecnej sytuacji na świecie związanej z płatnościami mobilnymi. Doczekaliśmy się czasów, kiedy idąc do sklepu bez portfelu nie musimy już się po niego wracać do domu, ponieważ możemy zapłacić naszym smartfonem, którego zwykle mamy cały czas przy sobie. Czy to nie jest wygodne oraz szybkie rozwiązanie? Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o płatnościach mobilnych, a także o tym jak działają to zapraszam Cię do lektury tego artykułu!

Płatności mobilne – co to w ogóle jest?
No cóż płatności mobilne to nic innego jak transakcje dokonywane przez nas bez użycia gotówki, a za pomocą przenośnego urządzenia takiego jak tablet czy też telefon. Działają one na zasadzie dostępu naszego smartfona do sieci GSM lub do Internetu. Płatnościom mobilnym zawdzięczamy możliwość dokonywania przelewów pieniędzy na wybrane przez nas rachunki bankowe czy też na robienie przelewów pomiędzy różnymi rachunkami. Sama transakcja płatnicza jest realizowana poprzez zbliżenie naszego urządzenia mobilnego do terminala, który podaje nam sprzedawca. W ten sposób możemy dokonywać bardzo szybkich oraz wygodnych transakcji płatniczych! Już nie musimy nosić ze sobą całego portfela, wystarczy, że będziemy mieć telefon w kieszeni.

W jaki sposób działają płatności mobilne?
Zacznijmy od popularnego obecnie systemu BLIK. Jest to polski system płatności, który pozwala nam na dokonywanie transakcji płatniczych w sklepach zarówno stacjonarnych, jak i internetowych. Ponadto dzięki systemowi BLIK możemy wypłacać środki z naszych bankomatów oraz dokonywać przelewów internetowych. Aby korzystać z usługi BLIK musisz mieć tylko konto w konkretnym banku, z którym współpracuje system BLIK. Jeżeli zaś chodzi o samo dokonywanie płatności to polegają one na generowaniu sześciocyfrowych kodów, które są ważne zaledwie kilka minut. Gdy mamy już kod to wpisujemy go w punkcie akceptacji, którym zwykle jest terminal albo bankomat. Następnie ma miejsce autoryzacja naszego kodu i do banku wysyłana jest odpowiedź. Na sam koniec to właśnie nasz bank dokonuje weryfikacji ostatecznej, po czym wysyła on do nas zwrotną wiadomość. Cały proces zajmuje zaledwie kilkadziesiąt sekund, co jest naprawdę wielkim fenomen, a także uproszczeniem w codziennym życiu oraz przy częstym używaniu płatności mobilnych.

O serwisie

Strona poświęcona szybkim i bezpiecznym płatnościom w sieci. O czym należy pamiętać i na co trzeba uważać? Zapraszamy do czytania!

Galeria